RakasaFit.com
  • Home
  • About
    • The Founder
    • The Format
    • The Music
  • Classes
  • Teach RakasaFit
    • Certified Instructors
    • Register for Instructor Training
  • Combo Con
  • Member Access
    • Member Hub >
      • Methodology
      • Videos
      • Written Notes >
        • Warm Up
        • Cool Down Stretch
  • More Belly Dance
  • Contact
  • Media
  • Blog
  • Store
GO TO ENGLISH VERSION >
Picture
Member Login Member Login Hi, (First Name) Member Area | Log Out
Member Login
Welcome, (First Name)!

Forgot? Show
Log In
Enter Member Area
(Message automatically replaces this text)
OK
My Profile Not a member? Sign up. Log Out
Sentry Page Protection
Please Wait...
Picture

A RakasaFit™ módszertan

A RakasaFit formátum és az instruálás módszernének összes részlete az oktatók számára.
A RakasaFit™ egy folyamatos központ erősítő hastánc fitness tréning, amely egy bemelegítésből, egy 4-7 kombinációt magába foglaló, erőnléti kardió edzésből, és egy alapos levezető nyújtásból áll. Az edzés sztenderd hossza 60 perc, de rövidebb, 30, 45 vagy 50 perces változatai is lehetségesek. Mindegyik kombináció egy alapvető hastáncos formát - pl. kört, nyolcast vagy hullámot - gyakoroltat, különböző variációit létrehozva a karok, szintek, tempóváltások, valamint a láb- és haladástechnikák segítségével. A kombinációk tartalmazhatnak a különböző fitness irányzatokra jellemző kardió gyakorlatokat is, úgy mint guggolásokat, kitöréseket, térdemeléseket, keresztirányú, és sok más egyéb mozdulatot. A rendszeres gyakorlás során tökéletesedik a hastáncos technika, fejlődik az erő és az állóképesség, a tartás, a mozdulatok folyékony kivitelezésének képessége, mely tulajdonságok más egyéb aktivitások során is hasznosíthatóak!

RakasaFit™ irányelvek és struktúra:
  • Bemelegítés, 4-7 kombinációt tartalmazó tréning, levezető nyújtás
  • Az összes tudásszintnek megfelelő formátum
  • A hastáncmozdulatok formákként, dimenzióként és irányokként való megfogalmazása
  • Kombinációként egy forma
  • Variációk alkalmazása (karok, szintek, sebesség, láb- és haladástechnika)
  • Kardió gyakorlatok beiktatása
  • 4-8-as ismétlésszámok (javasolt mennyiség)
  • Átvezetés 4 számolásra a hastánc és a kardió között, vagy ahol szükséges
  • Rázások, melyekkel össze lehet kötni az egyes kombinációkat (vagy bármely kombinációhoz is hozzá lehet adni)
  • A mozdulat kidolgozása a lehető legnagyobb mértékben, minden irányba
    Folyamatos mozgás

Bemelegítés
Nagy mozdulatokkal melegítjük be a törzset, combokat, bokát, talpakat és aktivizáljuk a gerinc, medence, combok, vállak és karok főbb izmait. Ez a bemelegítés általában két zeneszámból áll. A RakasaFit bemelegítés a RakasaFit.com/warm-up-and-cool-down oldalról sajátítható el, de ha szeretnéd a saját módszeredet alkalmazni, győződj meg róla, hogy ezeket a területeket beleveszed a melegítésbe.

Edző kombinációk
Mindegyik kombináció egy zeneszám erejéig tart. Lentebb egy tipikus RakasaFit kombináció lista található, amely a benne levő alapvető hastáncos forma után kapta a nevét.

​
1. kombináció: Csípőemelés - függőleges vonal
2. kombináció: Csípőkör - külső
3. kombináció: Hullám - fentről lefelé
4. kombináció: Hullám - lentről felfelé
5. kombináció: Nyolcas - függőleges (mindkét irányba)
6. kombináció: Nyolcas - vízszintes (mindkét irányba)
7. kombináció: Csípőkör - belső (ami-ami)

Szekvencia
Az edzés befejezéseként fűzd össze az összes kombinációt, mely által egy folyamatos szekvenciát kapsz, mely során az összes kombinációt kb. kétszer meg lehet ismételni. Ez kb. 1-2 számig tart.

 
Levezető nyújtás
A RakasaFit levezető nyújtás általában 6-9 perces (2-3 zene). Gyors tempóban 12-15 pozíció követi intuitívan, finom átmenettel egymást, melyek során a csípő és a gerinc nyitásán van a hangsúly. Körben állva ér véget a nyújtás, miközben érzékeljük központunkban a Föld és egymás energiájának áramlását. Végül megöleljük magunkat önmagunk szeretete jegyében. A RakasaFit nyújtást a RakasaFit.com/warm-up-and-cool-down linken lehet elérni, elsajátítani.

Forma, dimenzió és irány
A tanulást elősegítendő, a hastáncmozdulatok formaként vannak definiálva a RakasaFit rendszerében. A formák körök, nyolcasok (két kör egyesítve), hullámok, vonalak, rezgések/vibrációk. Ezeket a formákat több dimenzióban lehet végrehajtani (függőleges, vízszintes) és több irányba lehet leírni (hátulról előre/elölről hátra, fentről lefelé/lentről felfelé), így alakítván ki a mozdulatot. Látogass el a RakasaFit.com/The-Format oldalra a szemléltetés és a részletes magyarázat kapcsán. Az oktatók számára fontos a rendszer teljes megértése annak érdekében, hogy az óratartás során megfelelően tudják átadni az információkat. A Formátum oldal is nyilvános, ezért bátran megoszthatod a tanítványaiddal annak érdekében, hogy segítsd őket a megértésben.

A kombinációk anatómiája
​A RakasaFit kombinációk számos változatban tudják gyakoroltatni a hastáncos formákat. Ezek a varációk lábpozíciókat (magasféltalp/telitalp, aszimmetrikus állás/zárt láb/terpesz), szintváltoztatásokat, gyorsítást/lassítást, karpozíciókat és haladástechnikákat használnak fel, persze a legtöbb kombinációban csak pár ilyen szerepel. Tartalmazhatnak továbbá kardió gyakorlatokat is - megszokott fintess mozdulatokat, mint a guggolások, kitörések, térdemelések, rúgások, komplexebb nyúlások, stb. Így azon RakasaFit kombináció, ami ezeket is tartalmazza, két részből áll: a hastáncos szegmens és a kardió gyakorlat.

Törekedj arra, hogy meg tudd tartani a 4-8 ismétlésszámokat, különösen a kardió gyakorlatoknál. A hastáncmozdulatoknál eltérhetsz ettől, de alaposan gondold át, mert azt a célt kell észben tartani, hogy az egész minimális gondolkodással, könnyen követhető legyen. Használj a hastánc és a kardió között 4 számolást átvezetésként.

​Nem minden RakasaFit kombinációban szükséges kardió gyakorlatokat alkalmazni. Bonyolultabb, és intenzívebb hastáncos szegmensek esetén elhagyható. Egy 60 perces RakasaFit edzésben legalább 3 kombinációnak kell tartalmaznia kardió gyakorlatot.

A rázások a RakasaFit jókerei; bármely kombinációban lehet őket használni, de legtöbb esetben rövid átvezetésként szolgálnak. Ezáltal fenn lehet tartani az edzésintenzitást, a folyamatos mozgást és ezzel egyidőben a rezgést kihasználva, le lehet lazítani a gyakorlatban résztvevő izmokat.

Egy heti rendszerességű, 60 perces RakasaFit óra esetén hetente 1-2 kombinációt érdemes változtatni annak érdekében, hogy az edzésben legyen újdonság, de emellett megmaradjanak a kapaszkodók is, ami pedig a résztvevők fejlődését segíti elő. Használd a RakasaFit tagként hozzáférhető kombinációk vagy alkoss újakat, amelyek illeszkednek a RakasaFit rendszerébe.

Logika és alapelvek

A fentebb RakasaFit™ módszertan kifejtése, hogyan támogatja a tanulást, saját RakasaFit edzésed létrehozása.
Kombinációnként egy forma
A „kombinációnként egy forma”, amely a RakasaFit egyik legalapvetőbb szabálya, egyben az irányelv is a saját RakasaFit kombinációk létrehozásához. Tánctanárként ez a szabály elsőre inkább akadályozónak tűnhet. De ez, az adott edzéstempó mellett, bármely tudásszinten levő tanítvány számára segítség abban, hogy a koreográfián való gondolkodás helyett inkább a mozdulatok minőségének fejlesztésére koncentrálhasson, amelyre mindnyájan törekszünk. A résztvevők nem fognak mélyrehatóan foglalkozni a mozdulatokkal, amikor sokfélét, gyors váltásokkal és átvezetésekkel kell végrehajtani, hiszen a következő dolog kitalálására, lekövetésére fognak koncentrálni. A mozdulatok alapos és fókuszált végrehajtása miatt központ erősítő edzés a RakasaFit. A kombinációknak nagyon egyszerűeknek, ismétlődőknek, és bármely tudásszinttel azonnal lekövethetőnek kell lenniük.
 
Ez a struktúra a kezdőknek és haladóknak egyaránt nagyon hasznos. A kezdők a formákat a testükkel írják le, és így tudnak rájuk koncentrálni a variációk során, vagy, ha azt választhatják, akkor gyakorolhatják csak az alapformát. Az edzés során nincs sok idő a technika lebontására, gyakoroltatására. Ezen rendszer segítségével kapnak egy átfogó képet a formákról, megértik azokat, valamint rendszeres gyakorlással és órai részvétellel ki tudják gyakorolni őket. Éppen ezért, ha egy újabb kombináció következik, mindig be kell mondani a forma nevét. Ha új tanítványok is vannak, az óra elején érdemes röviden ismertetni a „kombinációnként egy forma” szabályt, így lesz számukra egy világos keretrendszer, amit követhetnek.

A tapasztaltabb táncosok számára is hasznos a RakasaFit órák rendszeres látogatása. A variációk segítenek abban, hogy a megszokásból helytelenül végrehajtott mozdulatokat kijavítsák, fejlesszék a mozdulatok artikuláltságát, és eszköztárukat. Hastáncosok számára a RakasaFit további előnye az, hogy alaposan leedzhetnek, miközben azt gyakorolhatják, amit szeretnek! Rendszeresen fellépő táncosok szintén hatékonyan fejleszthetik mozdulataik minőségét, melynek a színpadon nagy hasznát vehetik. Így a RakasaFit, egyszerű struktúrája ellenére is, mindegyik tudásszint számára biztosít előnyöket!
 
Most pedig ássunk egy kicsit a „kombinációnként egy forma” szabály mélyére, kezdve azzal, hogy tisztázzuk a különbséget a „hastáncos forma” és a „hastánc mozdulat” között. Mint ahogy fentebb is említve van, a hastáncos formákhoz sokféle dimenzió és irány adható. Amikor ezek közül hozzáadunk valamit a formához, akkor már hastánc mozdulatról beszélünk. Például ha egy nyolcast függőleges irányban, fentről lefelé írunk le, az az ún. „maya” (lefelé nyolcas).
 
A RakasaFit kombinációk egy vagy több irányt is magukba foglalhatnak. Például a fent említett nyolcas tartalmazhatja a fentről lefelé irányt („maya”/lefelé nyolcas), és a lentről felfelé irányt is (felfelé nyolcas). Hasonlóképpen, a vízszintes nyolcast is le lehet írni mindkét irányba, hátulról előre és elölről hátra. Mindkét irány beépítése nem sérti meg a „kombinációnként egy forma” szabályt. Így, annak ellenére, hogy minden RakasaFit kombináció csak egy formát tartalmaz, elég dinamikus és változatos is lehet. Alapos oka lehet annak, ha csak egy az egyik irányt használjuk. Ilyen lehet a rövidebb óra vagy az egyszerűségre való törekvés. Egy vegyes szintű órán érdemes mindkét irányt használni, mert ez egyrészt biztosítja a változatosságot, másrészt pedig segítheti a megértést. És emiatt egy edzésen belül többféle mozdulatot is élvezhetünk!
 
A fent említett példa azt mutatja be, hogyan lehet egy forma mindkét irányát belefoglalni a kombinációba, de mi a helyzet a két dimenzióval (vízszintes, függőleges)? A „kombinációnként egy forma” szabály alapján vitatható az, hogy ez megvalósítható-e a rendszeren belül. És a fenti példák alapján, mindegyik esetbe a forma a nyolcas. Lehetséges tehát, de így egy, az edzés szempontjából talán túl bonyolult kombináció jönne létre, főleg, ha mindegyik irányt is belevesszük. Nyugodtan kísérletezz egy olyan kombináció létrehozásával, melyben a nyolcashoz mindkét dimenziót hozzáadod, és csak egy irányt – és oszd meg velem a tapasztalataidat! A kombinációk létrehozása során mindig törekedj az egyszerűségre, és hangosan gyakorold az instruálását, mielőtt letanítanád. Ha így jársz el, egyből világossá válik, hol lehet szükséges még további pontosítás és egyszerűsítés.


Kardió gyakorlatok
A kombinációkba a hastáncos gyakorlatok mellé beilleszthetők különböző fitness stílusokban használt erősítő vagy kardió feladatok is, mint például guggolások, kitörések, térdemelések, keresztirányú nyúlások, rúgások és még sok más. Ezekre a RakasaFit rendszerében „kardió gyakorlatként” utalunk. A kardió gyakorlatok használata növeli az edzés intenzitását és erősíti a hastáncos technikát is. Például egy fentről lefelé vezető hullám esetében be lehet iktatni egy olyan gyakorlatot, amely a mellkas emelését célozza meg. Egy függőleges nyolcasnál pedig érdemes oldalra kilépős guggolásokat végeztetni az adduktorok és a központ erősítése végett, amely segítségével még kijjebb fogjuk tudni tolni a csípőt. A kombinációk során váltogatjuk a hastáncos és kardió szegmenseket, megőrizve az egyszerűsége és a fókuszt.

A kihívást a hastánc és a kardió gyakorlatok váltogatásában a kettő közötti folytonos átmenet jelenti. Amikor létrehozol egy kombinációt, vedd azt is figyelembe, hogy mi a lábfejek helyzete az egyes szegmensek végén, és úgy fűzd fel a következő részt, hogy abból az állásból módosítás nélkül lehessen folytatni az edzést a következő feladattal. A külső csípőkörökhöz például gyakran állunk terpeszben, így ezután olyan kardió gyakorlat szükséges, amely ebben a lábhelyzetben kezdődik és/vagy ér véget. És olyan hastánc gyakorlatok esetében, mely zárt állásban ér véget, olyan kardiót kell választani, amely zárt állásban kezdődik és ér véget.

A tanítás során mindig a hastáncos szegmenssel kezdj. A hastánc és a kardió rész közötti váltás során szükség lehet egy 4 számolásig tartó szünetre, hogy mindenki fel tudjon zárkózni, és készen álljon a következő részre. Ezt a 4 számolásnyi időt használd arra, hogy ritmusra vezesd be a következő részt. Ahogy fentebb is említve van, nem szükséges minden RakasaFit kombinációba kardió gyakorlatot is tenni. A 6-7 kombinációból legalább 3-ban legyen kardió feladat. Ez biztosítja számodra, hogy rugalmasan alakítsd az edzést a tanítási stílusod és az órán jelenlévők alapján.

Rázások

A rázások során, más hastáncmozdulattal ellentétben, nem az izmok megfeszítésére van szükség, hanem azok teljes ellazítására; arra, hogy át tudjuk adni magunkat a tiszta, végtelen vibrálásnak. Emiatt a különbség miatt váltak a RakasaFit rendszerében “dzsókerré”, és így adhatóak hozzá bármely kombinációhoz anélkül, hogy megszegnénk a “Kombinációnként egy forma” szabályt. Vagy akár a rázás maga lehet a kardió gyakorlat is! Legfőképpen azonban a rázás rövid átvezetésként szolgál két kombináció között, amely során egyrészt mindenki mozgásban maradhat, másrészt az oktatónak alkalma nyílik a következő kombináció bejelentésére. A rázások keltette rezgések tökéletesen lelazítják az edzés során megfeszített izmokat. Ugyanilyen módon vállrázást is lehet használni.

Kombinációk sorrendje
A kombinációk sorrendje a RakasaFit rendszerében jobbára rugalmasan alakítható, azonban itt van pár főbb elv, melyet érdemes megfontolni:


  • Az első kombináció mindig a csípő lökés/emelés, mert a comb-, és farizom feszítés az alapja sok már hastánc technikának is.
  • Az intenzívebb kombinációkat érdemes az edzés közepén bevetni vagy a végére hagyni.
  • A sorrend kialakítása során érdemes figyelembe venni, hogyan tudnak a legoptimálisabban egymás után kapcsolódni az edzés végén, amikor is egymás után fűzzük az összes kombinációt és ezeket 2-4 alkalommal ismételjük. (Persze egy-két kevésbé szerencsés átkötés esetén mindig lehet rázást használni.)
  • A kombinációkat úgyis egymás után rakhatjuk, hogy ugyanazt a formát használjuk, és csak a dimenziót vagy az irányt változtatjuk meg közben. Ez segít rögzíteni a formát, segít a megértésben (mely főleg a kezdők számára fontos).


Zene
Az összes RakasaFit zene elérhető a Zene oldalon, aminek a linkje: RakasaFit.com/music. A lejátszási lista sorrendje és a címkék - Bemelegítés, Edzés, Levezetés, nyújtás - csak ajánlások, ezeket a zenéket mindenki használhatja a saját preferenciáinak megfelelő sorrendben. Törekedjünk arra, hogy minden kombináció véget érjen a zene végére. Így a kombinációnak egy izgalmas kreativitást kölcsönzünk, valamint megjelenik a teljesített feladat iránt érzett öröm is. RakasaFit™ oktatóként hivatalos engedéllyel rendelkezel arra vonatkozóan, hogy óráidon használd ezeket a zenéket.  Más zenét is használhatsz, ami nincs rajta a RakasaFit albumon, és a te felelősséged az, hogy rendelkezz a lejátszásához szükséges engedéllyel.

Teljes mozdulat kivitelezés, folyamatos fejlődés
Végezetül, a RakasaFit  rendszer megköveteli, hogy a mozdulatokat a lehető legnagyobb mértékben hajtsuk végre minden irányba - vertikálisan/függőlegesen (a föld és az ég felé) és horizontálisan/vízszintesen (oldalra, előre, hátra) egyaránt. Az oktató kérésére a mozdulattal a lehető legtávolabb kell érni minden irányba, a karokat, combokat, csípőt, talpakat, gerincet és a mellkast használva. Minél jobban mennek a mozdulatok, annál jobban oda lehet figyelni a lábpozíciókra és a tartásra, mely a RakasaFitben szükséges, és azok helyes kivitelezésére.  Ez főleg haladóbb táncosok esetében megfontolandó. Ez lehet, hogy olyan formában nyilvánul meg, hogy a könyököt jobban el kell tartani a testtől. Vagy hogy ki kell nyújtani az ujjakat. Esetleg megemelni még jobban a mellkast (ez általában mindenkire vonatkozik). A RakasaFitben tapasztalható ismétlődés pont azért lett így megalkotva, hogy folyamatosan tudjunk ezeken a dolgokon javítani. Ez, amit közismerten “tökéletes gyakorlásnak” neveznek, jelentősen javítja a mozgásminőséget, ami érezhető lesz például fellépés során, de bármely más esetben is.

Szóbeli utasítások kiadása

Irányelvek és bevált tippek RakasaFit instruktorok számára (és bárki számára, aki gyors tempójú mozgásprogramot oktat).
Mi válik be neked?
Gondolj bármely tánc vagy mozgás órára, amit látogatsz/látogattál. Idézd fel, mit tesz vagy mit nem tesz meg az oktató azért, hogy igazán jó élmény legyen az órája. Vagy ha épp nehezen tudod felvenni a ritmust, gondold végig, mi az, ami kizökkent. Egy gyors tempójú mozgás óra során az emberek egyfajta testi-szellemi egységre, a testük megfelelő irányítására törekszenek, és az instruktor feladata, hogy ebben segítsen. Azonban az oktatók számára nem egyszerű feladat, hogy fenntartsák ezt a fajta fókuszt. Van olyan oktató, aki a gondolatait közli a tanítványokkal, esetleg a napjáról mesél. Olyan is előfordul, hogy látnak mozdulatokat, amik nem jók, vagy éppen nagyon nem jók, és nem tudják megállni, hogy menet közben javítsák ki azokat. Sajnos ezek, és egyéb, a tárgytól eltérő szavak azok, amelyek kibillentik az embereket és emiatt nem tapasztalhatják meg az óra által kínált élményt.

Lehető legszűkebben
Minél bővebben magyarázunk el valamit, annál nehezebben értik meg mások. Ez főleg igaz abban a helyzetben, amikor a hallgatónak gondolkodnia kell a mozdulaton, közben szól a zene és az oktató is magyaráz. A RakasaFit (és bármely, gyors tempójú mozgás óra) legfontosabb alapelve, hogy a lehető legkevesebb szóval alkossunk mondatokat. Hangos gyakorlással próbálj elmagyarázni egy kombinációt, és próbáld meg észrevenni, mi hagyható ki. Vegyél ki mindent a mondatból, ami nem a lábpozícióra, az adott testrészre, a mozdulatra és az ismétlésszámra vonatkozik. Az adott pillanatban ugyanis ennyi információra van csak szükség. Szedd ki azokat a kifejezéseket, hogy “Akkor most csináljuk azt, hogy…”, meg “Na és akkor most az lesz, hogy…”, és azt is, hogy “Győződj meg róla, hogy…” A névmások és névelők is feleslegesek általában. Gyakorold azt, hogy csak az adott testrészt, annak helyzetét, a mozdulatot és az ismétlésszámot mondod el, nem feltétlenül ebben a sorrendben. Ismételgesd folyamatosan a kombinációra vonatkozó utasításodat, és nézd meg, mit lehet még kivenni belőle. Ne felejtsd el a testeddel is mutatni a mozdulatot a szóbeli instrukció kiadása során.


Példák:
  • “Terpeszben a csípő egy kört ír le a talpak külső szélei mentén, jobbról kezdve és jobbra érkezve vissza, mindezt négyszer.”
  • “Zárd a lábad, hajlít a térd. Térd nyújtásakor a test elé mozdul a csípő, ezt követi a felsőtest is előre, és a lábujjak előtt áll meg. Kettő mindkét irányba, jobbra és balra.”
  • “Jobb sarok irányban laza térdekkel állva, feszítsd meg a bal combodat, és emeld meg a csípő bal oldalát egy függőleges vonal mentén. Váltakozva legyen lent a sarok és emeld meg, 8-8 darab van ebből.”
  • “Zárt állásban a csípő egy nyolcast ír le függőlegesen, fentről lefelé. Négyszer úgy, hogy a karok oldalsó középtartásban vannak, négyszer magastartásban.”
  • "A csípő jobb oldalát csavard előre, kanalazz vele oldalra, majd a csípő bal oldalát csavard előre, és ugyanaz erre az oldalra is, mindez négyszer."

Ha túl primitívnek érzed, akkor csinálod jól! Megjelenhet benned az érzés, hogy további részleteket adj hozzá, akár személyiséged egy részét belecsempészve a mondandóba. Ha már annyira leegyszerűsítetted az utasításaidat, hogy a résztvevők számára könnyen követhetővé váltak, akkor nyugodtan adagolj bele a stílusodból, de csak megfontoltan. Nagyon sok apró részlete van a hastánc mozdulatoknak és a technikának, de egy folyamatos edzés során, amikor csak egy zeneszám áll rendelkezésedre, hogy bemutasd és gyakoroltasd a kombinációdat, a résztvevők csak egy-két részletet fognak tudni befogadni. És néha amúgy is olyan jól esik, hogy ha csak úgy túlgondolás nélkül élvezzük a mozdulatot. Ajánlj egy-két korrekciót, de nem többet annak érdekében, hogy a tanítványok fokozatosan tudjanak finomítani a technikájukon. Fontos, hogy megerősítsd őket! Mondd el, milyen jól dolgoznak azon, hogy lekövessék a formát, és milyen jól látod azt általuk.

Információ rétegzése
A folyamatos mozgás fenntartása érdekében az információt annak megfelelően kell adagolni, ami a jelenben történik. Éppen ezért nem érdemes előre elmondani az összes, a kombináció végrehajtásához szükséges információt előre. Tekints úgy az instrukcióra, mint egy kis könyvre, melyet fejezetenként mutatnak be. Próbálj meg arra figyelni, hogy a jelenben maradj, és kísérd a résztvevőket az útjuk során. Mi legyen a közölt információ sorrendje? A lábpozíció (pl. terpesz, zár állás, jobb vagy bal sarokirány, stb.) általában az első, amit tudni kell, ezt követi a testrész, a mozdulat, majd az ismétlésszám. Az információ rétegzése akkor is szükséges, amikor a variációkat csináljuk. Mondd be a formát, a dimenziót és az irányt - gyakoroltasd párszor, először csak minimális módosítással, majd add hozzá az összes variációt. Így, biztosíthatod a résztvevők számára, hogy bármikor visszatérhessenek az alapokhoz, ha a variáció már túl bonyolult lenne. Azon kombinációk esetében, ahol van kardió gyakorlat is, ott előbb menjetek át a hastáncos szegmensen, utána add hozzá a kardiót.

Számolás
A számolás a szóbeli instrukció alapvető része. A résztvevőknek segítség, ha folyamatosan hallják, mennyit kell csinálni valamiből, hiszen akkor nem azon gondolkodnak, még mennyi van hátra, és ehelyett inkább a mozdulat kivitelezésére tudnak koncentrálni. Az első körben mindig számold le az összes ismétlést, majd a további körökben már csak elég, ha pl. az utolsó hármat számolod le annak érdekében, hogy ne kiképző tiszt módjára számolj végig, és hagyd, hogy a résztvevők élvezzék kicsit a zenét is. Emellett mondd be mindig az utolsó kört vagy az utolsó négy számolást. Ezzel sarkallod őket arra, hogy figyeljenek a következő szegmenst megelőző végszóra. Az utolsó négy számolás tempóját igazítsd a zenéhez. Például, ha a hastánc és a kardió közötti átvezetésre számolsz rá, akkor mondhatod úgy, hogy “még 4-3-2 és jobb kar fel, majd földet érint”. Ezek az utolsó szavak az utolsó ismétlés végén található 4 számolás tempójához kell, hogy illeszkedjenek. Van, hogy ez a szóbeli átvezetés 8 számolásra történik. A ritmikus instruálás a kellő tapasztalattal, gyakorlást követően válik igazán szórakoztatóvá. A tiszta átvezetés és számolás biztosít lehetőséget a résztvevőknek, hogy az átkötésük még simább legyen.

Hibáztál? Ne mondd el nekünk!
Az instruktorok rendszeresen hibáznak az utasítások kiadása során, van, hogy jobbat mondanak és balra csinálják, vagy összeakad a nyelvük. Ez nem számít. Sőt, a legszórakoztatóbb oktatók egyszerűen említés nélkül engedik el ezeket a botlásokat, és folytatják tovább az instruálást. Sajnos sokunknak van az a szokása, hogy felhívjuk a hibáinkra a figyelmet, és akár elnézést is kérünk vagy megjegyzést is teszünk magunkra egy pillanat erejéig (pl. “Jujj mi van ma velem?”). Ez zavaró lehet a csoport számára. A résztvevők rád fognak várni, amíg bedolgozod a hibát és megint visszatérj a mozdulat magyarázatához. Ideális esetben tovább tudsz lendülni ezen és benne maradsz az instrukció flow-jában. Hogy ha neked van ez a szokásod, hogy megmagyarázod a hibádat, akkor idő és türelem szükséges ahhoz, hogy legyőzd ezt a kényszert, mert van, hogy ennek mélyebb a gyökere.



A fentieket összefoglalva, íme a RakasaFit oktatás legfontosabb tudnivalóinak vázlata:
  • Bemelegítés (1-2 szám)
  • Edzés kombinációk
    • Magyarázd el a formát.
    • Magyarázd el a dimenziót és az irányt, ebben a sorrendben.
    • Magyarázd el a lábpozíciót, testrészt, mozdulatot és ismétlésszámot (nem feltétlenül ebben a sorrendben).
    • Kész a kombináció. Ha a hastáncos szegmens túl bonyolult, oszd fel 2-3 részre.
    • A kombináció zárása vagy a kardió elmagyarázása előtt ismételjétek meg a hastáncos szegmenst kétszer, hogy elmélyüljön a megértése.
    • Amikor bejelented a kardió gyakorlatot (ha van), jelezd a váltást úgy, hogy “Befejezzük.” vagy hogy “Utolsó kör!” a hastáncos rész utolsó köre során. Jelentsd be a kardiót az azt megelőző rész utolsó 4 ismétlésében, vagy 4 számolásban egyből utána, a zene üteméhez igazodva.
    • Ismételj folyamatosan 4-6 alkalommal a szám végéig, és ha szükséges, hívd fel a figyelmet a javításra, ha szükséges.
    • Használj rázást a következő kombináció előtt (vagy bármikor).
  • Az edzés végén fűzd egymás után a kombinációkat egy nagy, folyamatos kombinációvá, amely során mindegyikből 1-2 kört csináltok. Ez tartson 1-2 számig.
  • Levezetés, nyújtás (kb. 2 zeneszám erejéig).


Sok sikert! És jusson eszedbe, a jó oktatóvá váláshoz gyakorlás szükséges, így van ez mindennel!

Training

Online
Locations
Become an Instructor
​Current Instructors
Host a Class
​
Member Hub 

Resources

Format
Music
​
Teachers
​About the Founder

Support

Contact
Terms of Use
Privacy Policy
Picture
© COPYRIGHT 2017. ALL RIGHTS RESERVED.
  • Home
  • About
    • The Founder
    • The Format
    • The Music
  • Classes
  • Teach RakasaFit
    • Certified Instructors
    • Register for Instructor Training
  • Combo Con
  • Member Access
    • Member Hub >
      • Methodology
      • Videos
      • Written Notes >
        • Warm Up
        • Cool Down Stretch
  • More Belly Dance
  • Contact
  • Media
  • Blog
  • Store